Discovery

 

english version english
DFN na świecie PROJEKT 2WAYS NA XIII DFN

The 2WAYS project is about developing, showing and evaluating interactive and dialogical presentations of ongoing European life science research

Pięćdziesięcioro pięcioro uczniów z jedenastu liceów wrocławskich brało udział w realizowanym podczas XIII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki europejskim projekcie 2WAYS. Dolnośląski Festiwal Nauki jako jedyny z Polski znalazł się w gronie 30 organizacji z 17 krajów biorących udział w 2WAYS. Projekt dotyczył zagadnień z zakresu nauk biologicznych, a jego najważniejszym elementem były obrady Uczniowskiego Parlamentu Naukowego (UPN).

Podczas UPN uczniowie dyskutowali na trudne i kontrowersyjne tematy, takie jak wykorzystywanie zarodkowych komórek macierzystych, wykorzystywanie wyników testów genetycznych, genetyczne uwarunkowanie zachowań agresywnych, czy diagnostyka z pomocą analizy DNA. Wynikiem całodziennej pracy komitetów były cztery sformułowane przez uczniów rezolucje. 18 września, w sali sesyjnej Rady Miejskiej Wrocławia, odbyło się Zgromadzenie Ogólne Parlamentu, podczas którego rezolucje były dyskutowane i głosowane.

Podczas Zgromadzenia wybrani zostali dwaj uczniowie, Oliwier Czyż z VII LO i Krzysztof Zdobylak z XIV LO, by reprezentować Wrocław i Polskę w Europejskim Uczniowskim Parlamencie Naukowym, którego obrady odbędą się na początku grudnia br. w Brukseli z udziałem reprezentantów z wszystkich 17 krajów realizujących Projekt 2WAYS.

 

Więcej informacji na temat Projektu 2WAYS oraz jego rezultatów można znaleźć na stronie www.twoways.eu. Szczegóły dotyczące obrad UPN we Wrocławiu znajdziemy wchodząc w zakładkę Science Parliaments, a następnie w zakładkę Lower Silesian Science Festiwal.  Wśród materiałów tam zawartych znajduje się film z dwudniowych obrad Uczniowskiego Parlamentu Naukowego przygotowany przez Karolinę Stańczak i Władysława Wrzeszcza. Informacje na temat organizowanej także podczas XIII DFN w ramach projektu 2WAYS prezentacji zatytułowanej „Oswoić alergię” znajdziemy w zakładce Project i dalej Allergies. Autorami zdjęć zamieszczonych w wyżej wymienionych zakładkach  są: Władysław Wrzeszcz, Krystian Żygadło i Krzysztof Mazur. Władysław Wrzeszcz jest także autorem filmu będącego rejestracją całej prezentacji „Oswoić alergię”, który to film można znaleźć na stronie stud.chem.uni.wroc.pl w zakładce Pliki, Filmy.

 

Barbara Cader-Sroka

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Contact form submitted!
Dziękujemy za wysłanie formularza.
Member of European Science Events Association       PLACES project        *