Discovery

 

english version english
Wydarzenia VIII DFN "Izolacja DNA z pomidora metodą domową" w Brukseli

Wielki sukces SKNB "Przybysz"! Wysiłek Koła na VIII Dolnośląskim Festiwalu Nauki, nie pozostał bez echa. Z inicjatywy p. prof. Kubicz, twórczyni i wieloletniej dyrektor DFN, która obecnie jest członkiem zarządu EUSCEA, nasze Koło miało szansę reprezentować Festiwal na międzynarodowej konferencji.

"Izolacja DNA z pomidora metodą domową" została wybrana, jako jedna z trzech prezentacji praktycznych z całej Europy (poza nią był jeszcze profesor z Göteborga i jego łóżko gwoździ - zupełnie fantastyczne oraz pokaz magnetyzmu i indukcji z Freiburga), na stoisku stowarzyszenia EUSCEA (European Science Events Association), które prezentowało się na konferencji pod tytułem "Communicating European Research".

EUSCEA jest stowarzyszeniem widowisk naukowych z całej Europy (od Islandii po Maltę), zrzeszając wszelkiego rodzaju festiwale nauki, dni nauki i inne imprezy popularyzujące wiedzę w różnych krajach. Członkiem EUSCEA są i polskie festiwale nauki - ten z Warszawy, jak i Dolnośląski Festiwal Nauki. Na konferencji, EUSCEA prezentowała się na swoim stoisku oraz wygłaszała wykład o organizowaniu festiwali nauki. Na stoisko, prócz materiałów informacyjnych o wszystkich stowarzyszonych imprezach, wybrano także trzy pokazy praktyczne, zupełnie takie same jak te, prezentowane na festiwalach. I właśnie z takim pokazem zawitał do Brukseli "Przybysz", którego prezentacja została wybrana "bo jest jednocześnie bardzo atrakcyjna, prosta do przeprowadzenia, pozwala na udział publiczności i wiąże się z najnowszymi badaniami naukowymi" - jak wspomina prof. Kubicz - twórczyni i wieloletni dyrektor DFN i członek zarządu EUSCEA.

Konferencja pod tytułem "Communicating European Research", organizowana przez Komisję Europejską, odbywała się w dniach 14-16 listopada 2005 roku w Brukseli i miała zasięg ogólnoświatowy.

Tematyka konferencji dotyczyła sposobów i środków jakimi można przekazywać wiedzę społeczeństwu, ale także ogólniej w jaki sposób ją prezentować.

Można, więc było obejrzeć stoiska różnych organizacji, stowarzyszeń i widowisk naukowych, zajmujących się popularyzacją nauki i wiedzy. Z drugiej strony prezentowane były sposoby jej przekazu, a więc media - radia, telewizja, gazety i wydawnictwa naukowe oraz, co w naszym kraju jest właściwie nieznane, niekonwencjonalne sposoby przekazywania wiedzy i informacji naukowej, jak komiks czy gry i zabawy, częstokroć multimedialne i wykorzystujące najnowsze zdobycze techniki. Konferencja była też okazją do zaprezentowania się firm dostarczających konkretnych rozwiązań technicznych mogących służyć przekazom naukowym - prezentacje holograficzne (do bibliotek albo muzeów), systemy multimedialne, środowiska "rzeczywistości wirtualnej, zaawansowana poligrafia, roboty i automaty, urządzenia laserowe i wykorzystujące ogólnie pojęte światło - to tylko część z najnowocześniejszych zdobyczy techniki, powiązanych z komunikacją naukową. Konferencja okazała się też pretekstem dla różnych instytucji badawczych, prywatnych, rządowych i akademickich, do pokazaniu społeczeństwu europejskiemu swoich najnowszych badań i projektów, bardziej lub mniej powiązanych z edukacją naukową społeczeństwa - wspomnę tylko o Instytucie Badań Śniegu, czy badania dotyczące monitoringu upraw za pomocą biomarkerów.

Pośród tych wszystkich kosmicznych wynalazków i prezentacji było i nasze "Home-made DNA". Izolując DNA na oczach zwiedzających i wielokroć z ich pomocą, pokazywałem ideę festiwali nauki, przybliżał atmosferę oraz koloryt takich przedsięwzięć oraz w jak najlepszym świetle promował nasz Dolnośląski Festiwal Nauki, choć przypadła mi ogólnie rola reprezentowania całego kraju, jako, że byłem jedyną osobą z Polski na stoisku EUSCEA.

Co najważniejsze, na tle europejskich kolegów, DFN wcale nie wypada gorzej, swoim rozmachem i wydźwiękiem bije niektóre inne festiwale naukowe na głowę.

 

Michał Surma

 

 

zdjęcia pochodzą ze strony Koła Naukowego "Przybysz"

 

zobacz także:
http://www.euscea.org - EUSCEA (European Science Events Association)
http://europa.eu.int/comm/research/conferences/2005/cer2005/index_en.html - Konferencja "Communicating European Research"
http://www/ibmb.uni.wroc.pl/kolo - Koło Naukowe "Przybysz" - uczestnik konferencji

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Contact form submitted!
Dziękujemy za wysłanie formularza.
Member of European Science Events Association       PLACES project        *