Discovery

 

english version english
Wydarzenia VII DFN Festiwal Nauki w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN

Przez trzy wrześniowe dni IITD PAN odwiedziło aż 1390 osób. Mogły wysłuchać 6 wykładów, uczestniczyć w 10 pokazach laboratoryjnych i spróbować swoich sił w konkursie "Z immunologią na ty". "Przyjechała do nas nawet młodzież z tak odległych miejscowości Dolnego Śląska jak Zgorzelec czy Bogatynia, a nawet z poza naszego województwa: Kędzierzyna-Koźla i Ostrowa" - cieszył się doc. Egbert Piasecki, koordynator instytutowy Festiwalu. (por)

 

Tłok panował w salach wykładowych...

... i na przerwach

Doc. Hubert Krotkiewski przy chromatografie pokazuje jak bada się cukry

Namnażanie wirusów w zarodkach kurzych. Najpierw pigułka teoretyczna....

... a potem dr Ewa Zaczyńska demonstruje zbiór wirusów z jaj


Bakteriofagi - nadzieja dla tych, którym nie pomagają antybiotyki - prezentuje dr Beata Weber-Dąbrowska

Na komputerze animacje wirusów pokazuje mgr Małgorzata Bieńkowska-Haba


Odpowiednio uzbrojonym okiem można zobaczyć niszczycielskie dzieło wirusów w komórkach. Nad prezentacją czuwa Iwona Siemieniec.

Mgr Joanna Godlewska prezentuje mikroskop konfokalny do obserwacji komórek

 

 


 


20 września 2004 r. w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN rozegrał się pierwszy immunologiczny konkurs dla licealistów. Do rywalizacji przystąpiło 87 uczniów z Legnicy, Lubina, Milicza, Obornik Śl., Sycowa, Świdnicy, Wałbrzycha i Wrocławia. Ograniczona liczba miejsc nie pozwoliła wziąć udziału w konkursie prawie 100 chętnym z różnych szkół Dolnego Śląska.

Wstępnym etapem konkursu było wysłuchanie wykładu przypominającego podstawowe wiadomości na temat odporności organizmu. Następnym krokiem był pisemny test, który pozwolił wyłonić czołową grupę 12 finalistów. Ta dwunastka rywalizowała w konwencji teleturniejowej, przy sali zapełnionej kibicującą młodzieżą. Pomyłki eliminowały kolejnych uczestników, aż udało się wyłonić troje zwycięzców. Wszyscy finaliści otrzymali dyplomy, a zwycięzcy dodatkowo nagrody książkowe.

Do finału zakwalifikowali się reprezentanci V LO w Legnicy, II LO w Lubinie, LO w Obornikach Śl., LO w Sycowie, III LO we Wrocławiu, IX LO we Wrocławiu i LO Sigma we Wrocławiu. A zwycięzcami zostali:

  • I miejsce: Łukasz Biel, Liceum Ogólnokształcące nr III we Wrocławiu
  • II miejsce: Małgorzata Stykała, Liceum Ogólnokształcące nr III we Wrocławiu
  • III miejsce: Kalina Świst, Liceum Ogólnokształcące Sigma we Wrocławiu

Zdjęcia z konkursu można zobaczyć wśród migawek z festiwalu na stronie http://www.iitd.pan.wroc.pl/events/dfn04/dfn04.html .
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do udziału w II Konkursie "Z immunologią na ty" we wrześniu 2005 r.

Do ustnego finału konkursu "Z immunologią na ty" zakwalifikowało się 12 osób

Trójka najlepszych (od lewej: Łukasz Biel, Małgorzata Stykała i Kalina Świst) odbiera dyplom z rąk doc. Anny Chełmońskiej-Soyty.

 

Autorem wszystkich zdjęć jest Agata Pajtasz.

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Contact form submitted!
Dziękujemy za wysłanie formularza.
Member of European Science Events Association       PLACES project        *