Discovery

 

english version english
Wydarzenia VIII DFN INAUGURACJA (16 września 2005)

Kazimiera A. Wilk

SZANOWNI PAŃSTWO, WITAM SERDECZNIE NA INAUGURACJI ÓSMEJ EDYCJI DOLNOŚLĄSKIEGO FESTIWALU NAUKI!
SZCZEGÓLNIE GORĄCO WITAM NASZYCH MIŁYCH GOŚCI, W TYM ZARZĄDZAJĄCYCH NASZYM ŻYCIEM DUCHOWYM I DOCZESNYM!

Kiedy zastanawiałam się, jak zaprezentować Państwu tegoroczny Festiwal Nauki, przypomniałam sobie anegdotę często przytaczaną przez biografów Alberta Einsteina. Wielki fizyk zapytany, jak to się stało, że udało mu się dokonać tych wszystkich odkryć, odpowiedział z właściwą sobie przekorą: "Bardzo prosto: wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie i on właśnie dokonuje tego odkrycia".

Anegdota jest nieprzypadkowa. Po pierwsze ze względu na osobę jej bohatera - Obchodzimy w tym roku pięćdziesiątą rocznicę śmierci Einsteina - naukowca, który stał się ikoną XX wieku, oraz setną rocznicę ogłoszenia jego najważniejszych odkryć, które dały podstawy współczesnym naukom ścisłym i przyrodniczym. Tegoroczny Festiwal Nauki włącza się w obchody obu rocznic.

Przytoczona przeze mnie anegdota jest nieprzypadkowa także z innego powodu: ów brak wiedzy, o którym Einstein tak przekornie mówił, to w rzeczywistości nieograniczona niczym wyobraźnia i odwaga stawiania pytań, niewiara w to, co już odkryte i opisane, odwaga podejmowania wyzwań i naukowa bezkompromisowość. Wszystkie te cechy mieli nasi wielcy poprzednicy. Wierzę, że i my je posiadamy i chcemy je przekazać naszym młodym następcom. Po to robimy co roku Festiwal. Chcemy pokazać nie tylko najnowsze zdobycze nauki, pokazać jak pracujemy, ale także jacy jesteśmy, zarazić pasją, wrażliwością, otwartością i naukową odwagą, powiedzieć: "Miej odwagę być mądrym!"

Mamy świadomość, że nasze zadanie popularyzatorskie nie jest łatwe. Bo jak w krótkiej a ciekawej formie oddać to, co pasjonuje, ale bywa często obwarowane niełatwą fachową terminologią? Jak w krótkiej przystępnej formie oddać całe lata badań naukowych, analiz? To możliwe! Co roku to udowadniamy przygotowując setki wykładów, warsztatów, pokazów. I co roku uczymy się od naszych odbiorców, jak przekazywać tę wiedzę.

Ta sama naukowa pasja i odwaga kazała naszym poprzednikom przed sześćdziesięciu laty w zrujnowanym Wrocławiu odbudowywać życie naukowe i od podstaw tworzyć środowisko akademickie. Podczas tegorocznego Festiwalu Nauki przypomnimy ich jako ludzi i naukowców, spotkamy się z ich uczniami i następcami.

Jako spadkobiercy ich dorobku naukowego czujemy się w obowiązku, by o niego dbać. Dlatego pokazujemy jak ważna jest nauka i jej odkrycia. Dla nas wszystkich. Ten obowiązek każe nam przypominać, że bez nowych odkryć, nowych technologii, bez dbałości o rozwój kultury i sztuki nie jest możliwy ani rozwój społeczny, ani podnoszenie poziomu życia. Ten obowiązek każe nam podkreślać fakt, że finansowanie nauki jest wręcz koniecznością, jeśli chcemy tworzyć nowoczesne, rozwinięte społeczeństwo, otwarte i tolerancyjne.

Dlatego Festiwal to także propozycja skierowana do dorosłego odbiorcy: zainteresowanego nauką i techniką, życiem kulturalnym i problemami społecznymi Wrocławia, Dolnego Śląska, kraju, Europy, świata. W tym roku szczególnie wiele warsztatów edukacyjnych przygotowaliśmy dla nauczycieli i pedagogów. Także na ich specjalne zamówienie zorganizowaliśmy zajęcia, które będą uzupełnieniem programu szkolnego i - mamy nadzieję - nieocenioną pomocą i inspiracją.

Nasz Festiwal Nauki od szeregu lat jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali Nauki, a 23 września br. bierze udział w Europejskiej Nocy Naukowca, inicjatywie Komisji Europejskiej.

Przekazuję dziś w Państwa ręce program VIII DFN, który jest obrazem integracyjnego charakteru nauki, który dobitnie pokazuje, ze na intelektualnej mapie kraju - Wrocław i Dolny Śląsk - to bardzo znaczące miejsca. Chciałabym nam wszystkim uświadomić, że Dolnośląski Festiwal Nauki jest największą i najbardziej masową aktywnością środowiska naukowego i artystycznego Wrocławia. Rozmiar przedsięwzięcia jest ogromny. Ponad 1,5 tys. przedstawicieli świata nauki i sztuki przygotuje od kilku lat co roku ponad 700 imprez, praktycznie ze wszystkich dziedzin nauki( humanistycznych, przyrodniczych, technicznych itd.), w tym dotyczących takich awangardowych działów nauki, jak nauka o informacji, biotechnologia, nanotechnologia i nanotechnika, a także traktujących o humanizacji nauki i techniki. Nasz Festiwal nauki to również dobrze pojęty regionalizm i poczucie wspólnoty. Dlatego w miarę wszystkich naszych sił staramy się jak najlepiej promować uczelnie Wrocławia, ale też nasze ukochane miasto Wrocław i nasz Region!

Serdecznie wszystkim zapraszam na VIII Dolnośląski Festiwal Nauki!

 

Prof. Kazimiera A. Wilk,
Koordynator Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

Ratusz, 16 września 2005

DRUKUJ drukuj

Bądź poinformowany subskrybuj biuletyn

Jeżeli chcesz otrzymywać nasz Biuletyn dodaj swój adres do listy wysyłkowej (wykorzystaj poniższy formularz). Aby zrezygnować z subskrybcji Biuletynu wykorzystaj powyższy formularz (zaznacz opcję usuń adres).

Contact form submitted!
Dziękujemy za wysłanie formularza.
Member of European Science Events Association       PLACES project        *