wyszukaj imprezę:

Dolnośląski Festiwal Nauki - strona główna

AKTUALNOŚCI:Międzynarodowy Rok Astronomii

BIULETYN:
(dodaj/usuń adres e-mail)


 

Wydarzenia XI DFN

W drodze do gwiazd

W ramach edycji stacjonarnej XI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w dniach 19-20.09.2008 r. odbyły się imprezy przygotowane przez Instytut Astronomiczny UWr. Program, tradycyjnie już przygotowany i realizowany przez niemal wszystkich pracowników Instytutu Astronomicznego, skierowany był do całych rodzin. W każdym dniu Festiwalu można było przyjść do Instytutu już przed południem i ciekawie spędzić czas do późnych godzin wieczornych.

Tradycyjnie rozpoczęto od obserwacji Słońca, potem odbyły się warsztaty dla dzieci oraz pokaz w planetarium cyfrowym. Dla zainteresowanych kosmonautyką przygotowany został pokaz instrumentów kosmicznych w Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Nie zabrakło również wykładów o tematyce astronomicznej („Muzyka sfer niebieskich”, „W kosmos po linie - kosmiczna winda”, „Co z tym Słońcem czyli jak zmiany aktywności Słońca wpływają na ziemski klimat?”, „Czy Ziemia ma tylko jeden Księżyc? Polskie odkrycie XX wieku”, „Poszukiwanie nowej Ziemi”, „Powszechność życia we Wszechświecie”).

Imprezy „wieczorne” mimo niesprzyjającej pogody zgromadziły sporą widownię. Można było wziąć udział w wykładach pt.„Rozpoznawanie gwiazdozbiorów na niebie”, „Obserwacje nieba teleskopem Clarka-Repsolda” oraz w tegorocznej nowości – warsztatach pt. „Liczymy gwiazdy na wrocławskim niebie”. Zainteresowani mogli wysłuchać także wykładu o zanieczyszczeniu nieba światłem.

Spośród wszystkich proponowanych przez wrocławskich astronomów imprez największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty dla dzieci („Astronomia dla dzieci” i „Budujemy rakiety”) oraz pokaz nieba w planetarium cyfrowym.

Impreza „Astronomia dla dzieci” skierowana była do przedszkolaków. Dzieci, po zapoznaniu się ze zdjęciami i filmami przedstawiającymi rzeczywiste obiekty astronomiczne  i sondy kosmiczne, przedstawiały, posługując się kredkami lub plasteliną, własne wizje tego, co zobaczyły. Kolejne warsztaty („Budujemy rakiety”) to propozycja dla starszych dzieci. Dzieci budowały własną rakietę, którą potem mogły wystrzelić przy pomocy specjalnie przygotowanej przez organizatorów wyrzutni rakiet.

Tegoroczną nowością był pokaz w planetarium cyfrowym. Wyświetlany był na specjalnie skonstruowanej półsferycznej kopule z wykorzystaniem komputera i sferycznego lustra. Większość prac związanych z budową kopuły i przygotowaniem pokazu pomysłodawcy wykonali samodzielnie. Specjalnie na Festiwal Nauki powstał seans, przygotowany przez doktorantów Instytutu Astronomicznego. W trakcie seansu można było zobaczyć najciekawsze gwiazdozbiory, poznać pochodzenie ich nazw oraz odbyć fascynującą podróż przez nasz Układ Słoneczny.

Wszystkie imprezy Instytutu Astronomicznego UWr cieszyły się ogromnym powodzeniem i były inspirującą, często pierwszą, podróżą w stronę gwiazd.

DRUKUJ drukuj

Copyright © 2002-2009 Dolnośląski Festiwal Nauki

Pl. Solny 12, 50-061 Wrocław, tel. 071/ 343 37 02, fax 071/ 323 08 29, e-mail: festiwal@uni.wroc.pl